Mark has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
Edit this entry  
10
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
Edit this entry  
14
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Who Killed Malcolm X?

Who Killed Malcolm X?

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blow

Blow

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
Read the review Edit this entry