• Hillbilly Elegy

    ★★

  • The Queen's Gambit

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enfant Terrible

    ★★½

  • Enola Holmes

    ★★½

  • On the Rocks

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Chemical Hearts

    ★½

  • Host

    ★★½

  • Peninsula

    ★★

  • #Alive

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • Sputnik

    ★★★½

  • Nobody Knows I'm Here

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★½

  • Mulan

    ★½

  • The Dark Red

    ★★★

  • Bloodshot

  • All the Bright Places

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Undine

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Isi & Ossi

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Fantasy Island

  • 365 Days

    ½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • His House

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★½

  • Cuties

    ★★

  • How to write a review

  • Underwater

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • 6 Underground

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★

  • 1917

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★

  • The Forest of Love

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Fractured

    ★★★

  • In the Tall Grass

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Color Out of Space

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • The King

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

  • Crawl

    ★★★½

  • The Lion King

    ★★

  • Kidnapping Stella

    ★½

  • Annabelle Comes Home

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • A Portrait of the Movie Analyst as a young Man: Wolfgang M. Schmitt

  • Dark Phoenix

    ★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

  • Game of Thrones: The Last Watch