Daniel has logged 285 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Monstrum

Monstrum

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
21
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
19
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Solaris

Solaris

1972
×
Edit this entry  
16
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★½
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★½
Edit this entry  
10
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
07
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Edit this entry  
01
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Magician

The Magician

1958
×
★★★
Edit this entry  
25
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Ava

Ava

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★½
Edit this entry  
21
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
Leningrad: Kolshik

Leningrad: Kolshik

2017
×
Edit this entry  
11
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★½
Edit this entry  
02
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Cube

Cube

1997
×
★★
Read the review Edit this entry