Daniel has logged 103 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yokai Monsters: Spook Warfare

Yokai Monsters: Spook Warfare

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
★★
Edit this entry  
09
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Prayers for Bobby

Prayers for Bobby

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Boy A

Boy A

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Inside

Inside

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Haunted Hospital: Heilstatten

Haunted Hospital: Heilstatten

2018
×
Edit this entry  
21
Tetsuo: The Bullet Man

Tetsuo: The Bullet Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Guy

Bad Guy

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
High Tension

High Tension

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dream Home

Dream Home

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
04
The Truth

The Truth

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
I Was a Simple Man

I Was a Simple Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fire

Fire

2020
×
★★
Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In My Skin

In My Skin

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry