Daniel has logged 36 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Below Zero

Below Zero

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
23
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Horus: Prince of the Sun

Horus: Prince of the Sun

1968
×
★★★
Edit this entry  
21
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★½
Edit this entry  
21
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★½
Edit this entry  
11
Time

Time

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Moebius

Moebius

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
The Isle

The Isle

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Call

The Call

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ace Attorney

Ace Attorney

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Love

Love

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry