Sort by

Mike has logged 189 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★½
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Mud

Mud

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Turn Me On, Dammit!

Turn Me On, Dammit!

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★½
Edit this entry  
06
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★
Edit this entry  
04
The Call

The Call

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The East

The East

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★½
Edit this entry