Peazze has logged 162 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Emelie

Emelie

2015
×
Edit this entry  
24
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pi

Pi

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
White Girl

White Girl

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Edit this entry  
27
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★½
Edit this entry  
14
The Fear of 13

The Fear of 13

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Attack on Darfur

Attack on Darfur

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Payback

Payback

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★½
Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
Saw V

Saw V

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Edit this entry  
20
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry