Pedro has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Parent Trap

The Parent Trap

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
O Beijo no Asfalto

O Beijo no Asfalto

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Que es un Fantasma?: The Making of 'The Devil's Backbone'

Que es un Fantasma?: The Making of 'The Devil's Backbone'

2004
×
Edit this entry  
23
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Scary Time

A Scary Time

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry