Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Nise: The Heart of Madness

Nise: The Heart of Madness

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The New Man in Charge

The New Man in Charge

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pam & Tommy

Pam & Tommy

2022
×
★★
Edit this entry  
08
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry