Pedro has logged 197 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Babel

Babel

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Edit this entry  
23
Alelí

Alelí

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Newness

Newness

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Tattoo

Tattoo

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Castro

Castro

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Antonio One Two Three

Antonio One Two Three

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dique

Dique

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Tudo Bem

Tudo Bem

2020
×
Edit this entry  
04
August

August

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
My Name is Baghdad

My Name is Baghdad

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Unconfessions

Unconfessions

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Retirada Para Um Coração Bruto

A Retirada Para Um Coração Bruto

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Two in the Shadow

Two in the Shadow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Necropolis Symphony

Necropolis Symphony

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hello Apartment

Hello Apartment

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry