Sort by

pedro has logged 262 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sadness and Joy in the Life of Giraffes

Sadness and Joy in the Life of Giraffes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
This Is It

This Is It

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Telemundo

Telemundo

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Extraction: The Raft of the Medusa

Extraction: The Raft of the Medusa

2019
×
Edit this entry  
13
Le Boudin

Le Boudin

2014
×
Edit this entry  
12
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry