Sort by

Vidyuth has logged 37 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

2016
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Karnan

Karnan

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heartbeeps

Heartbeeps

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vivo

Vivo

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sholay

Sholay

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry