RSS feed for Isobel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★½
Edit this entry  
12
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Swimmer

Swimmer

2012
×
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jesus

Jesus

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Madame's Cravings

Madame's Cravings

1907
×
Edit this entry  
05
The Owl Who Married a Goose: An Eskimo Legend

The Owl Who Married a Goose: An Eskimo Legend

1976
×
Edit this entry  
04
De Club van Lelijke Kinderen

De Club van Lelijke Kinderen

2019
×
Edit this entry  
03
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Corpo Celeste

Corpo Celeste

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
Edit this entry  
28
The Queen

The Queen

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cameo

Cameo

1952
×
★★★★
Edit this entry  
27
Petrol

Petrol

1957
×
★★
Edit this entry  
27
The Cat

The Cat

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Yard Work Is Hard Work

Yard Work Is Hard Work

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gigantic

Gigantic

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Melody

Melody

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★
Edit this entry  
08
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Amanda

Amanda

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Butter Lamp

Butter Lamp

2013
×
★★½
Edit this entry  
31
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Edit this entry  
31
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry