Highest rated films

  • And So We Put Goldfish in the Pool

    ★★★★★

  • Before Summer Ends

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Tom of Finland

    ★★★★

  • England Is Mine

    ★★★★

  • The Boss Baby

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • High School Musical

    ★★★★★

  • A Silent Voice

    ★★★★★

  • Boy

    ★★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • The Fits

    ★★★★★

  • Ratcatcher

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 245 Films watched
  • 20.4 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

His Girl Friday

Jan 1

Most Watched

Paddington 2

3 times

A Silent Voice

twice

Night Is Short, Walk on Girl

twice

The Fits

twice

The Boss Baby

twice

Last Film

Double Indemnity

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
158 films
Comedy
93 films
Family
44 films
Romance
44 films
Animation
42 films
Documentary
22 films
Fantasy
19 films
Adventure
18 films
Thriller
13 films
Music
12 films
USA
103 films
UK
60 films
France
34 films
Japan
30 films
Germany
14 films
Canada
8 films
Belgium
7 films
Denmark
7 films
Sweden
7 films
Brazil
4 films
English
177 films
Japanese
30 films
French
30 films
Spanish
10 films
German
10 films
Swedish
7 films
Czech
4 films
Korean
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 119 Added 407

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Isobel’s most liked review

Capturing the Friedmans

★★★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Like Serial, 10 years before Serial. This is an interesting film and I think they got very lucky to have all this personal footage (although it is totally weird that someone filmed all of this). The main thing that makes me not want to score it higher is the v…

More reviews

Isobel’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

High Hoops

Films Isobel watched in 2017

  • Double Indemnity
  • A City Reborn
  • Ex Machina
  • School of Rock
  • Mary Poppins
  • The Dog Who Stopped the War
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • A Hard Day's Night
  • Elf
  • Back to Christmas
  • Paddington 2
  • Moana
  • Taxi
  • Olive, the Other Reindeer
  • Son of Rambow
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Spirited Away
  • A Charlie Brown Christmas
  • Emmet Otter's Jug-Band Christmas
  • Cart
  • Lu Over the Wall
  • The Disaster Artist
  • A Silent Voice
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Grandma
  • Battle of the Sexes
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Beach Rats
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • The Apartment
  • Paddington 2
  • Ingrid Goes West
  • Brigsby Bear
  • The Fits
  • Paddington
  • Two Cars, One Night
  • The Boss Baby
  • Housekeeping
  • All That Jazz
  • Paddington 2
  • The Big Sick
  • Kim Newman's Guide to the Flipside of British Cinema
  • The Death of Stalin
  • Mutual Appreciation
  • Lean on Pete
  • Happy End
  • The Prince of Nothingwood
  • Journey's End
  • A Fantastic Woman
  • Downsizing
  • The Square
  • Journeyman
  • Lady Bird
  • My Twentieth Century
  • Perfect Blue
  • Daughters of the Dust
  • Call Me by Your Name
  • Breathe
  • The Florida Project
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Saturday Night and Sunday Morning
  • The Future Perfect
  • Clueless
  • Daphne
  • À Nos Amours
  • Small Change
  • When Marnie Was There
  • The Violators
  • Whisper of the Heart
  • Frances Ha
  • The Way He Looks
  • And So We Put Goldfish in the Pool
  • Graduate First
  • Before Summer Ends
  • Little Crusader
  • Mai Mai Miracle
  • It
  • Peppermint Soda
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • A Ghost Story
  • Goodbye Christopher Robin
  • Wendy and Lucy
  • Millions
  • Ratcatcher
  • Detroit
  • Mary and Max
  • Home Movie
  • Little Men
  • Boy
  • God's Own Country
  • Inside Out
  • La Maison en Petits Cubes
  • Patti Cake$
  • Dunkirk
  • England Is Mine
  • Tom of Finland
  • Paris Is Burning
  • Everything, Everything
  • Your Name.
  • Ponyo
  • Napping Princess
  • Maudie
  • The Ladykillers
  • Baby Driver
  • Attack the Block
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • The Big Sick
  • 24 Hour Party People
  • Howl's Moving Castle
  • Sing Street
  • The Beguiled
  • The 400 Blows
  • Baby Driver
  • Okja
  • My Life as a Zucchini
  • Edith Walks
  • My Life as a Dog
  • In This Corner of the World
  • Zero for Conduct
  • Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul
  • Junkers Come Here
  • My Cousin Rachel
  • Gifted
  • In a Lonely Place
  • Charlie Bubbles
  • The White Bus
  • To Be and to Have
  • The Spirit of '45
  • We Are the Best!
  • My Life as a Zucchini
  • After the Storm
  • Rams
  • I Am Not Madame Bovary
  • The Other Side of Hope
  • Chicken
  • The Red Turtle
  • Tim's Vermeer
  • The Garden of Words
  • Machines
  • Colossal
  • Eames: The Architect and the Painter
  • Letter to Brezhnev
  • Show Me Love
  • Talk
  • And So We Put Goldfish in the Pool
  • The Most Beautiful Man in the World
  • High Hoops
  • Saturday
  • F Is for Friendship
  • The Architecture of Reassurance
  • Emotional Fusebox
  • United Kingdom
  • Dawn
  • Dig
  • Momma Don't Allow
  • O Dreamland
  • The Short & Curlies
  • March!
  • Lady Macbeth
  • The Handmaiden
  • The Colors of the Mountain
  • 12 Angry Men
  • The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
  • Their Finest
  • A Quiet Passion
  • The Third Man
  • Raw
  • I Am Not Your Negro
  • Monsters, Inc.
  • The Boss Baby
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Beauty and the Beast
  • The Secret of Kells
  • Un Chien Andalou
  • Kikujiro
  • Cléo from 5 to 7
  • Get Out
  • For Ellen
  • Up
  • The Trouble with Angels
  • A United Kingdom
  • Bring It On
  • Offside
  • All This Panic
  • Closely Watched Trains
  • Annie Hall
  • Personal Shopper
  • Carnage: Swallowing the Past
  • While We're Young
  • The Fits
  • Acera, or the Witches' Dance
  • The Seahorse
  • A Silent Voice
  • The Cranes Are Flying
  • Barbie Video Game Hero
  • Moonlight
  • Certain Women
  • Wish You Were Here
  • Tangled
  • Kramer vs. Kramer
  • Bunny Lake Is Missing
  • Fences
  • Hidden Figures

See all 245

World Map

Highly rated films Isobel is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Blade Runner 2049
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Saturation
  • Adventure Time: Islands

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more