Highest rated films

  • Leave No Trace

    ★★★★★

  • Wildlife

    ★★★★★

  • Shirkers

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★½

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★½

  • Capernaum

    ★★★★½

  • Sorry Angel

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★★

  • Faces Places

    ★★★★★

  • Boy

    ★★★★★

  • About a Boy

    ★★★★★

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★★

  • Whip It

    ★★★★★

  • Pee-wee's Big Adventure

    ★★★★★

  • The Wrong Trousers

    ★★★★★

  • Our Little Sister

    ★★★★★

  • Alice

    ★★★★★

  • Show Me Love

    ★★★★★

  • Summer 1993

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 146 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Reminiscences of a Journey to Lithuania

Jan 2

Most Watched

Mamma Mia! Here We Go Again

3 times

Lady Bird

3 times

Mary and the Witch's Flower

twice

20th Century Women

twice

Brassed Off

twice

Last Film

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
90 films
Comedy
57 films
Romance
30 films
Family
20 films
Animation
19 films
Fantasy
17 films
Adventure
15 films
Crime
13 films
Documentary
12 films
Thriller
7 films
USA
95 films
UK
38 films
France
21 films
Germany
10 films
Japan
7 films
Ireland
4 films
Canada
3 films
Switzerland
3 films
Italy
2 films
Brazil
2 films
English
114 films
French
22 films
Spanish
11 films
Italian
10 films
Japanese
9 films
Russian
6 films
German
5 films
Korean
2 films
Polish
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 70 Added 205

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Isobel’s most liked review

Isobel’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Talk About Work

Films Isobel watched in 2018

  • Emmet Otter's Jug-Band Christmas
  • Mary Poppins Returns
  • Shirkers
  • Mary and the Witch's Flower
  • Ralph Breaks the Internet
  • 20th Century Women
  • Sorry to Bother You
  • Widows
  • Superbad
  • The Silence of the Lambs
  • The Dark Crystal
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • Frances Ha
  • Wildlife
  • Peterloo
  • Fried Green Tomatoes
  • The Hate U Give
  • Columbus
  • In the Aisles
  • A Star Is Born
  • Moonstruck
  • Skate Kitchen
  • Crazy Rich Asians
  • Faces Places
  • Cold War
  • BlacKkKlansman
  • Brassed Off
  • The Miseducation of Cameron Post
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Wrong Trousers
  • 20th Century Women
  • Nights and Weekends
  • Maggie's Plan
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Incredibles 2
  • Nine to Five
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Secret Garden
  • Nuts in May
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Apostasy
  • Dog Day Afternoon
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Talk About Work
  • Hobson's Choice
  • The Incredibles
  • Brassed Off
  • Leave No Trace
  • McQueen
  • Village Rockstars
  • The Secret Garden
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Breadwinner
  • Pin Cushion
  • Freak Show
  • Dogman
  • Yomeddine
  • Shoplifters
  • Bagdad Cafe
  • Capernaum
  • Sorry Angel
  • At War
  • Buy Me a Gun
  • Bicycle Thieves
  • The Brady Bunch Movie
  • 13 Going on 30
  • Mamma Mia!
  • Mary and the Witch's Flower
  • Madeline
  • The Birdcage
  • Pee-wee's Big Adventure
  • The Lorax
  • Wings of Desire
  • Whip It
  • Handsome Devil
  • A New Leaf
  • Summer 1993
  • Funny Cow
  • The Loneliness of the Long Distance Runner
  • Hedgehog in the Fog
  • Alice
  • BPM (Beats per Minute)
  • Love, Simon
  • My Life as a Zucchini
  • Roman Holiday
  • A Wrinkle in Time
  • Boy
  • Song of the Sea
  • Isle of Dogs
  • Road to Perdition
  • Midnight Sun
  • About a Boy
  • Gook
  • The Third Murder
  • You Were Never Really Here
  • Bridget Jones's Baby
  • Death Becomes Her
  • Serial Mom
  • Baby Driver
  • The Emoji Movie
  • The Ice King
  • My Life as a Zucchini
  • I, Tonya
  • Lady Bird
  • Paddington 2
  • Princess Cyd
  • Mustang
  • Lady Bird
  • Millennium Actress
  • Erase and Forget
  • A Fantastic Woman
  • The Greatest Showman
  • Damsels in Distress
  • The Lost Weekend
  • The Color of Pomegranates
  • Lady Bird
  • Show Me Love
  • Loveless
  • No
  • Coco
  • Phantom Thread
  • I, Tonya
  • Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child
  • Beautiful Thing
  • Stand by Me
  • Our Little Sister
  • The Apartment
  • Salut les Cubains
  • Mur Murs
  • Daguerréotypes
  • Mistress America
  • Alice in the Cities
  • Sunset Boulevard
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Shape of Water
  • England Is Mine
  • Tokyo Godfathers
  • Get Out
  • Manchester by the Sea
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Muriel's Wedding
  • Modern Times
  • The Apartment
  • It Felt Like Love
  • Reminiscences of a Journey to Lithuania

World Map

Highly rated films Isobel is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • Roma
  • An Elephant Sitting Still

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more