Highest rated films

  • Horse Girl

    ★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Pleasure of Being Robbed

    ★★★★★

  • Amanda

    ★★★★★

  • Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Legally Blonde

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Safe

    ★★★★½

  • River of Grass

    ★★★★½

  • Corpo Celeste

    ★★★★½

  • Yard Work Is Hard Work

    ★★★★½

  • The Cat

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 21.5 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

Hail Satan?

Jan 4

Last Film

Queen & Slim

Feb 20

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Comedy
12 films
Romance
10 films
Documentary
6 films
Animation
4 films
Music
3 films
Thriller
3 films
Action
3 films
Crime
3 films
Mystery
2 films
USA
23 films
UK
10 films
France
4 films
Canada
3 films
Japan
2 films
Norway
1 film
English
35 films
French
6 films
Japanese
2 films
Latin
1 film
Norwegian
1 film
Russian
1 film
Dutch
1 film
Spanish
1 film
German
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 69

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Isobel’s most liked review

Spies in Disguise

★★★½

This had no right to be so charming

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Gigantic
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Petrol

Films Isobel watched in 2020

  • Queen & Slim
  • Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema
  • Safe
  • Legally Blonde
  • Brooklyn
  • The Wayward Girl
  • Horse Girl
  • Koyaanisqatsi
  • Swimmer
  • Parasite
  • Jesus
  • Madame's Cravings
  • The Owl Who Married a Goose: An Eskimo Legend
  • De Club van Lelijke Kinderen
  • The Pleasure of Being Robbed
  • River of Grass
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Personal History of David Copperfield
  • Corpo Celeste
  • Why Don't You Just Die!
  • The Queen
  • Cameo
  • Petrol
  • The Cat
  • The Grand Bizarre
  • Dusty Stacks of Mom: The Poster Project
  • Yard Work Is Hard Work
  • Bombshell
  • Waves
  • Little Women
  • 1917
  • Brief Encounter
  • Short Term 12
  • The Man in the White Suit
  • Gigantic
  • Melody
  • Miss Pettigrew Lives for a Day
  • Music and Lyrics
  • Marie Antoinette
  • It Happened One Night
  • Amanda
  • Knives Out
  • Hail Satan?

World Map

Highly rated films Isobel is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Nine Days
  • Promising Young Woman
  • Palm Springs
  • The Father
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more