RSS feed for Peg
  • The Corndog Man

    The Corndog Man

    ★★★

    This got old faster than an Ethiopian cat could lick a good man's ass

  • Gozu

    Gozu

    ★★★½

    If her pussy isn't saying to you "Amore... Amore... Amore...", she doesn't love you, bro

  • The Garden of Words

    The Garden of Words

    ★★½

    Like watching the plot scenes in a porn, but there's no porn

  • Saint Young Men

    Saint Young Men

    ★★★½

    What's better than this? Guys being dudes

  • What's Up, Doc?

    What's Up, Doc?

    ★★★★½

    Crazy how Barbara Streisand was the first manic pixie dream girl

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★½

    Of all the classics, on all the lists, in all the world... I had to watch this one...

  • The Aviator

    The Aviator

    ★★★½

    Scorsese must have dug into his forgotten stash of 70s Drugs to think Cate Blanchett would make a good Katharine Hepburn

  • Bamboozled

    Bamboozled

    ★★★★½

    This is the only film anyone is allowed to watch for Black History Month

  • Strawberry Shortcake: Meet Strawberry Shortcake

    Strawberry Shortcake: Meet Strawberry Shortcake

    ★★

    Berryrific

  • A Summer Solstice Story

    A Summer Solstice Story

    ★★★½

    Abused housewife cucumbers & noodles mukbang asmr

  • The Cowboy and the Frenchman

    The Cowboy and the Frenchman

    ★★★½

    omelette de french fry

  • Colossal Youth

    Colossal Youth

    ★★★★½

    Ossos: Fictionalized Reality
    In Vanda's Room: Reality
    Colossal Youth: Realized Fiction

    The Fontainhas Trilogy (as labeled by Criterion before the inclusion of Horse Money, Vitalina Varela, and other supplemental mateials into its cinematic universe) is a fascinating evolution to witness both in its cinematics and its narrative.

    Ossos serves as the traditionially artsful narrative film that serves as something of a prolouge to the world of Fontainhas. The darkness that lurks every corner, the poverty, and the life that inhabits…