RSS feed for Alberto
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
El brassier de Emma

El brassier de Emma

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tamako Love Story

Tamako Love Story

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nosotras

Nosotras

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
JR

JR

×
Read the review Edit this entry  
19
Old School

Old School

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry