Alberto has logged 340 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mokalik (Mechanic)

Mokalik (Mechanic)

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bling Lagosians

The Bling Lagosians

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Catalog

Catalog

1961
×
Edit this entry  
21
Allures

Allures

1961
×
Edit this entry  
20
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost and Delirious

Lost and Delirious

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fireflies

Fireflies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guadalupe-Kings

Guadalupe-Kings

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
By the End of the Night

By the End of the Night

2019
×
Edit this entry  
09
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry