RSS feed for Alberto

Alberto has logged 248 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Powder

Powder

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
19
This Is Not Berlin

This Is Not Berlin

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Workforce

Workforce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zoot Suit

Zoot Suit

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nona

Nona

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Eden

Eden

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
W.

W.

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chaotic Life of Nada Kadic

The Chaotic Life of Nada Kadic

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sleep Dealer

Sleep Dealer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lemonade

Lemonade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do You Know Thomas?

Do You Know Thomas?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lonesome Collectors

Lonesome Collectors

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good Girls

The Good Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Loser

Loser

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry