RSS feed for Alberto

Alberto has logged 41 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Place without Limits

Place without Limits

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry