Sort by

Ikhsan Chandra has logged 155 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aruna & Her Palate

Aruna & Her Palate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Story of Kale: When Someone's in Love

Story of Kale: When Someone's in Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Seremoni Satanik in a Cadaveric Madness

Seremoni Satanik in a Cadaveric Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alone

Alone

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Will You Get Married?

When Will You Get Married?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sherina's Adventure

Sherina's Adventure

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whipped

Whipped

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Crazy Awesome Teachers

Crazy Awesome Teachers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friend Zone

Friend Zone

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Maidens

Three Maidens

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
May the Devil Take You Too

May the Devil Take You Too

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Homecoming

Homecoming

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tilik

Tilik

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Host

Host

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
No One Is Crazy in This Town

No One Is Crazy in This Town

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Gift

A Gift

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry