RSS feed for Paul

Paul has logged 148 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kevin & Perry Go Large

Kevin & Perry Go Large

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Triangle

The Triangle

2016
×
★½
Edit this entry  
18
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★
Edit this entry  
08
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★½
Edit this entry  
05
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★
Edit this entry  
30
1922

1922

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry