Sort by

Luca has logged 170 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry