Sort by

Luca has logged 19 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry