Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Utamaro and His Five Women

Utamaro and His Five Women

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★½
Edit this entry  
09
Strange Impersonation

Strange Impersonation

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Edit this entry  
07
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Train

The Train

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
They Won't Believe Me

They Won't Believe Me

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ramrod

Ramrod

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Phoenix

Phoenix

1947
×
★★★½
Edit this entry  
01
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Pursued

Pursued

1947
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Edit this entry  
29
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Woman on the Beach

The Woman on the Beach

1947
×
★★★
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lured

Lured

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Private Affairs of Bel Ami

The Private Affairs of Bel Ami

1947
×
★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Ball at the Anjo House

The Ball at the Anjo House

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★½
Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Jenny Lamour

Jenny Lamour

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Siam Renaissance

The Siam Renaissance

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
T-Men

T-Men

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dropout

The Dropout

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry