Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Edit this entry  
28
Dürer

Dürer

2021
×
Edit this entry  
26
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
24
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★
Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Underdog

The Underdog

2018
×
Edit this entry  
19
Little White Lies

Little White Lies

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Les Gazelles

Les Gazelles

2014
×
★★
Edit this entry  
18
The French Kissers

The French Kissers

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
By Heart

By Heart

2022
×
Edit this entry  
16
Gold Brick

Gold Brick

2023
×
★★★
Edit this entry  
16
Tête de chien

Tête de chien

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★½
Edit this entry  
15
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
15
A Real Young Girl

A Real Young Girl

1976
×
Edit this entry  
15
Rotting in the Sun

Rotting in the Sun

2023
×
★★★½
Edit this entry  
15
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Perfect Plan

A Perfect Plan

2012
×
Edit this entry  
14
Flubber

Flubber

1997
×
★★
Edit this entry  
14
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
½
Edit this entry  
14
Unlocked

Unlocked

2023
×
★★
Edit this entry  
14
Snatch

Snatch

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
Lunacy

Lunacy

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
Last Summer

Last Summer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Real Job

A Real Job

2023
×
★★★½
Edit this entry  
11
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Bare Necessity

The Bare Necessity

2019
×
Edit this entry  
10
See No Evil

See No Evil

1971
×
Edit this entry  
09
The Equalizer 3

The Equalizer 3

2023
×
★★½
Edit this entry  
09
The Cat in the Bag

The Cat in the Bag

1964
×
Edit this entry  
09
Sophia Loren, une destinée particulière

Sophia Loren, une destinée particulière

2019
×
Edit this entry  
09
Sentinelle

Sentinelle

2023
×
Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Edit this entry  
07
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
Edit this entry  
07
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★½
Edit this entry  
06
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Lara

Lara

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
I Like Movies

I Like Movies

2022
×
★★★★
Edit this entry