RSS feed for pepesilviaa
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★½
Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
04
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★
Edit this entry  
04
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wild in the Streets

Wild in the Streets

1968
×
★★
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★½
Edit this entry  
19
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Edit this entry  
12
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Edit this entry  
05
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gook

Gook

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
JFK

JFK

1991
×
★★½
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
22
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
20
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry