RSS feed for PepGuhly

PepGuhly has logged 59 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Checker Tobi und das Geheimnis unseres Planeten

Checker Tobi und das Geheimnis unseres Planeten

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Weekend

Weekend

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Redline

Redline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Casque

Casque

2012
×
Edit this entry  
22
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
Edit this entry  
20
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
19
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
17
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rampo Noir

Rampo Noir

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
An

An

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
Edit this entry  
13
Gozu

Gozu

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Belichick & Saban: The Art of Coaching

Belichick & Saban: The Art of Coaching

2019
×
Edit this entry  
11
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★
Edit this entry  
10
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Edit this entry  
10
Funky Forest: The First Contact

Funky Forest: The First Contact

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
A Long Goodbye

A Long Goodbye

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wild Japan

Wild Japan

2015
×
Edit this entry  
08
DRIVE

DRIVE

2002
×
★★★
Edit this entry