Highest rated films

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★½

  • King Kong

    ★★★★½

  • War of the Worlds

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

  • The Island

    ★★★½

  • Sin City

    ★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Big Fish

    ★★★★★

  • Hoop Dreams

    ★★★★★

  • Touching the Void

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Amores Perros

    ★★★★½

  • Hotel Rwanda

    ★★★★½

  • The Triplets of Belleville

    ★★★★½

  • Frequency

    ★★★★½

  • The Terminal

    ★★★★

  • The People vs. Larry Flynt

    ★★★★

  • The Color Purple

    ★★★½

  • Sky Captain and the World of Tomorrow

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Frequency

Jan 10

Last Film

King Kong

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
15 films
Adventure
9 films
Thriller
8 films
Action
6 films
Sci Fi
6 films
Mystery
2 films
Fantasy
2 films
Romance
2 films
History
2 films
Documentary
2 films
USA
22 films
UK
6 films
France
2 films
Germany
2 films
Belgium
1 film
Poland
1 film
Mexico
1 film
Canada
1 film

Breakdown

2005 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Hoop Dreams
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Sky Captain and the World of Tomorrow
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Shipping News
Average weighted rating:

3.0

Films Peter watched in 2005

  • King Kong
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Jaws
  • The Pianist
  • Hotel Rwanda
  • Boogie Nights
  • The Terminal
  • The Color Purple
  • The Shipping News
  • The Island
  • Amores Perros
  • The People vs. Larry Flynt
  • Magnolia
  • Hoop Dreams
  • The Gift
  • The Triplets of Belleville
  • Touching the Void
  • Sin City
  • War of the Worlds
  • Big Fish
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Seabiscuit
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Frequency

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • Caché
  • Linda Linda Linda
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • C.R.A.Z.Y.
  • Cinema, Aspirins and Vultures
  • My Father and My Son
  • The Child

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more