Highest rated films

  • Ratatouille

    ★★★★½

  • The Simpsons Movie

    ★★★★½

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★★½

  • American Gangster

    ★★★★½

  • 1408

    ★★★★

  • Shooter

    ★★★½

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★

  • Spider-Man 3

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • The Lives of Others

    ★★★★★

  • 3-Iron

    ★★★★★

  • Letters from Iwo Jima

    ★★★★★

  • Whale Rider

    ★★★★★

  • Shooting Dogs

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★½

  • Babel

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Perfume: The Story of a Murderer

    ★★★★½

  • A Simple Plan

    ★★★★½

  • Analyze This

    ★★★★½

  • Chocolat

    ★★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 60 Films watched
  • 5 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Mississippi Burning

Jan 16

Most Watched

Déjà Vu

twice

Last Film

Arn: The Knight Templar

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
37 films
Thriller
19 films
Action
18 films
Crime
15 films
Comedy
11 films
Adventure
10 films
Fantasy
9 films
Romance
8 films
Sci Fi
7 films
Family
7 films
USA
45 films
UK
17 films
Germany
9 films
France
6 films
Japan
3 films
Spain
3 films
Australia
2 films
Canada
2 films
Ireland
1 film
Mexico
1 film
English
56 films
French
13 films
Spanish
5 films
German
4 films
Arabic
4 films
Russian
4 films
Afrikaans
2 films
Japanese
2 films
Swedish
2 films
Irish
1 film

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Children of Men
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Golden Compass
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Ratatouille
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Blå måndag

Films Peter watched in 2007

  • Arn: The Knight Templar
  • Shooter
  • Enchanted
  • Friday Night Lights
  • Whale Rider
  • Catch Me If You Can
  • Bloody Sunday
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • The Golden Compass
  • Blood Diamond
  • Superman Returns
  • Apocalypto
  • THX 1138
  • American Gangster
  • Layer Cake
  • Ratatouille
  • Flyboys
  • Notes on a Scandal
  • The Sum of All Fears
  • American Splendor
  • 1408
  • Dead Calm
  • Closer
  • Keeping Mum
  • All the President's Men
  • The Untouchables
  • Letters from Iwo Jima
  • The Departed
  • The Fountain
  • Mysterious Skin
  • Resident Evil: Extinction
  • Babel
  • Shrek the Third
  • Monster House
  • The Lives of Others
  • Flags of Our Fathers
  • Catch a Fire
  • Brown Sugar
  • The Bourne Ultimatum
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • A Simple Plan
  • Chocolat
  • The Simpsons Movie
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Shooting Dogs
  • Déjà Vu
  • Children of Men
  • Inside Man
  • Good Will Hunting
  • Spider-Man 3
  • The Little Mermaid
  • Déjà Vu
  • A Cock and Bull Story
  • Bad Education
  • Transamerica
  • Blå måndag
  • Jesus Camp
  • 3-Iron
  • Analyze This
  • Mississippi Burning

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • Estômago: A Gastronomic Story
  • Secret Sunshine
  • Basic Sanitation, The Movie
  • Silent Light
  • Like Stars on Earth
  • Control
  • Once
  • The Banishment

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more