Highest rated films

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★½

  • Brüno

    ★★★★½

  • Broken Embraces

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★

  • District 9

    ★★★★

  • State of Play

    ★★★★

  • Glowing Stars

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★★

  • Milk

    ★★★★★

  • Capote

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Philadelphia

    ★★★★½

  • Gone Baby Gone

    ★★★★½

  • Changeling

    ★★★★½

  • Elite Squad

    ★★★★½

  • Paranoid Park

    ★★★★½

  • Woodstock

    ★★★★½

  • Everlasting Moments

    ★★★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 95 Films watched
  • 7.9 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

The Day the Earth Stood Still

Jan 2

Last Film

GoodFellas

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
54 films
Thriller
34 films
Action
25 films
Crime
24 films
Comedy
19 films
Mystery
17 films
Romance
14 films
Adventure
14 films
Sci Fi
13 films
Fantasy
8 films
USA
63 films
Germany
17 films
UK
16 films
Sweden
12 films
France
9 films
Spain
6 films
Denmark
5 films
Italy
5 films
Canada
4 films
Czechia
2 films
English
78 films
French
13 films
Swedish
12 films
Spanish
9 films
Italian
8 films
German
8 films
Japanese
4 films
Arabic
3 films
Norwegian
2 films
Chinese
2 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Aliens vs Predator: Requiem
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Pomegranates and Myrrh
Average weighted rating:

3.2

Films Peter watched in 2009

  • GoodFellas
  • Bananas!*
  • Fame
  • Up
  • Away We Go
  • Fight Club
  • Cinema Paradiso
  • Captain Nemo and the Underwater City
  • District 9
  • Changeling
  • Looking for Eric
  • Executive Decision
  • The Girl Who Played with Fire
  • Capote
  • The Queen and I
  • Bruce Almighty
  • Hot Fuzz
  • In the Valley of Elah
  • Inglourious Basterds
  • Zoolander
  • Sea of Love
  • Con Air
  • Twelve Monkeys
  • Milk
  • Beck 25 - The Eye of the Storm
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Synecdoche, New York
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • Broken Embraces
  • In the Electric Mist
  • Smiles of a Summer Night
  • A Midsummer of Love
  • Public Enemies
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • The Proposal
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Brüno
  • Johan Falk: GSI - Gruppen för särskilda insatser
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Terminator Salvation
  • Eyes Wide Shut
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Erin Brockovich
  • Philadelphia
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • Twilight
  • Woodstock
  • Paranoid Park
  • La Vie en Rose
  • Mr. Brooks
  • Tales from Earthsea
  • Angels & Demons
  • Star Trek
  • State of Play
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Miami Vice
  • The Number 23
  • Body of Lies
  • The Boat That Rocked
  • Street Kings
  • Gone Baby Gone
  • Pomegranates and Myrrh
  • Fast & Furious
  • Sagan
  • Marley & Me
  • Gran Torino
  • Tell No One
  • Kenny Begins
  • Watchmen
  • Slumdog Millionaire
  • Everlasting Moments
  • Mammoth
  • The Usual Suspects
  • Vicky Cristina Barcelona
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Bedtime Stories
  • The Pink Panther
  • It's a Free World...
  • Eagle Eye
  • Elite Squad
  • Valkyrie
  • Intimate Enemies
  • Glowing Stars
  • Yes Man
  • [REC]
  • Battle for Haditha
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Kautokeino Rebellion
  • The Mist
  • The Swimsuit Issue
  • Jurassic Park III
  • The Backwoods
  • Australia
  • The Day the Earth Stood Still

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • Mother
  • A Prophet
  • About Elly
  • Castaway on the Moon
  • Black Dynamite
  • City of Life and Death
  • Doctor Who: The End of Time
  • Fish Story

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more