Highest rated films

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Easy Money

    ★★★★

  • Iron Man 2

    ★★★

  • Avatar

    ★★★★★

  • The Reader

    ★★★★½

  • The Class

    ★★★★½

  • The Girl

    ★★★★½

  • Sherlock Holmes

    ★★★★

  • Lars and the Real Girl

    ★★★★

  • Gomorrah

    ★★★★

  • This Is It

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 22 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

This Is It

Jan 27

Most Watched

Easy Money

twice

Last Film

TRON: Legacy

Dec 17

Genres, countries & languages

Drama
13 films
Action
6 films
Adventure
6 films
Comedy
5 films
Crime
5 films
Sci Fi
4 films
Romance
4 films
Thriller
4 films
Fantasy
2 films
Mystery
2 films
USA
11 films
Sweden
6 films
Germany
5 films
Denmark
3 films
Canada
2 films
UK
2 films
Italy
1 film
France
1 film
Australia
1 film
Mexico
1 film
English
13 films
Swedish
7 films
French
6 films
Spanish
5 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Latin
2 films
German
2 films
Chinese
2 films
Ukrainian
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Social Network
Average weighted rating:

3.9

Lowest Average

Did You Hear About the Morgans?
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Social Network
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Almost Elvis

Films Peter watched in 2010

  • TRON: Legacy
  • The Social Network
  • Easy Money
  • Did You Hear About the Morgans?
  • The Girl
  • Easy Money
  • The Reader
  • Sherlock Holmes
  • Avatar
  • Almost Elvis
  • The Twilight Saga: New Moon
  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
  • The Class
  • So Different
  • 2012
  • The Wedding Photographer
  • Lars and the Real Girl
  • The Zone
  • Iron Man 2
  • The Necessities of Life
  • Gomorrah
  • This Is It

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • Inception
  • Sherlock: A Study in Pink
  • Sherlock: The Great Game
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Who Killed Captain Alex?
  • Poetry
  • Stranger Things
  • Certified Copy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more