Highest rated films

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Bridesmaids

    ★★★★½

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • Rango

    ★★★★

  • Source Code

    ★★★★

  • Headhunters

    ★★★★

  • Gone

    ★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Tangled

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★½

  • Fish Tank

    ★★★★½

  • Beyond

    ★★★★½

  • Departures

    ★★★★

  • White Material

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 26 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

The Town

Jan 12

Most Watched

Tangled

twice

The Town

twice

Last Film

Tangled

Dec 19

Genres, countries & languages

Thriller
9 films
Drama
9 films
Adventure
7 films
Action
6 films
Family
5 films
Comedy
5 films
Sci Fi
5 films
Romance
4 films
Fantasy
4 films
Western
3 films
USA
19 films
UK
5 films
France
2 films
Sweden
2 films
Italy
1 film
Cameroon
1 film
Norway
1 film
Spain
1 film
Japan
1 film
English
23 films
French
6 films
Russian
3 films
Spanish
3 films
German
3 films
Swedish
2 films
Italian
2 films
Norwegian
2 films
Japanese
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Black Swan
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Little Fockers
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Black Swan
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Gone
Average weighted rating:

2.7

Films Peter watched in 2011

  • Tangled
  • Headhunters
  • Midnight in Paris
  • Black Swan
  • Gone
  • Cowboys & Aliens
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Captain America: The First Avenger
  • Source Code
  • Bridesmaids
  • Mr. Popper's Penguins
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • True Grit
  • X-Men: First Class
  • White Material
  • Departures
  • Tangled
  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
  • The Town
  • Little Fockers
  • Rango
  • Fish Tank
  • The Tourist
  • Beyond
  • The Town

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • Pariah
  • Sidewalls
  • Silenced
  • K-ON! The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more