Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Jurassic World

    ★★★★

  • Tomorrowland

    ★★★★

  • Run All Night

    ★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Big Fish

    ★★★★★

  • Locke

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★½

  • Bridesmaids

    ★★★★½

  • Collateral

    ★★★★½

  • War of the Worlds

    ★★★★½

  • Pride

    ★★★★½

  • Red Riding: The Year of Our Lord 1974

    ★★★★½

  • Red Riding: The Year of Our Lord 1983

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 113 Films watched
  • 9.4 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Collateral

Jan 1

Most Watched

Mad Max: Fury Road

3 times

Star Wars: The Force Awakens

twice

The Way He Looks

twice

Into the Woods

twice

Seventh Son

twice

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 30

Genres, countries & languages

Action
48 films
Drama
47 films
Adventure
47 films
Sci Fi
39 films
Thriller
35 films
Comedy
26 films
Fantasy
16 films
Crime
15 films
Mystery
9 films
Family
8 films
USA
85 films
UK
31 films
Australia
7 films
Germany
7 films
Canada
5 films
Sweden
5 films
France
5 films
Italy
4 films
China
3 films
English
102 films
French
10 films
German
8 films
Swedish
6 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Portuguese
3 films
Hindi
3 films
Spanish
3 films
Norwegian
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Peter’s most liked review

The Cobbler

★½

A cobbler starts to use an antique stitching machine in the basement of his New York shoemaking shop when his relatively modern machine stops working. As it turns out, the old device does the job just fine—and is endowed with magical powers to boot. When he puts on a pair…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Mommy
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Nice People
Average weighted rating:

3.5

Films Peter watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Arthur Christmas
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Ridiculous 6
  • The Way He Looks
  • The Way He Looks
  • Bridge of Spies
  • Into the Woods
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • A Holy Mess
  • Seventh Son
  • Mommy
  • The Hunger Games
  • The Intern
  • Jurassic World
  • Approved for Adoption
  • Spectre
  • Leviathan
  • Crimson Peak
  • The Departed
  • The Walk
  • The Martian
  • Mad Max: Fury Road
  • Calvary
  • The Martian
  • Vacation
  • Big Fish
  • Sicario
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Straight Outta Compton
  • The Maze Runner
  • I, Robot
  • Up
  • Sinister
  • Pixels
  • V for Vendetta
  • Rat Race
  • Inside Out
  • Woman in Gold
  • Fantastic Four
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Ant-Man
  • Paper Towns
  • Ant-Man
  • Terminator Genisys
  • San Andreas
  • Terminator Salvation
  • Jurassic World
  • Bridesmaids
  • Kung Fury
  • Spy
  • War of the Worlds
  • Poltergeist
  • Tomorrowland
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Zero Theorem
  • Tomorrowland
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max: Fury Road
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Big Game
  • Captain America: The First Avenger
  • Mad Max
  • Blind
  • Avengers: Age of Ultron
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Avengers
  • Run All Night
  • The Second Best Exotic Marigold Hotel
  • Into the Woods
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Ida
  • Furious 7
  • Leviathan
  • Shaun the Sheep Movie
  • Two Days, One Night
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1983
  • Cinderella
  • Focus
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1980
  • Red Riding: The Year of Our Lord 1974
  • Insurgent
  • Divergent
  • Napoleon Dynamite
  • The Cobbler
  • Nice People
  • A Thousand Times Good Night
  • Chappie
  • Seventh Son
  • The Priest's Children
  • '71
  • The Theory of Everything
  • Jupiter Ascending
  • Locke
  • The Imitation Game
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Crow
  • Pride
  • The Devil's Double
  • The Hundred-Foot Journey
  • American Sniper
  • The Master Plan
  • Unbroken
  • Dogma
  • Nightcrawler
  • Black Hawk Down
  • Drive
  • Exodus: Gods and Kings
  • Collateral

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Don't Be Bad
  • Victoria
  • Kaili Blues

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more