Highest rated films

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • The Conjuring 2

    ★★★★½

  • A Monster Calls

    ★★★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Avatar

    ★★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★★

  • Moneyball

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • Weekend

    ★★★★★

  • Arthur Christmas

    ★★★★★

  • The Killing Fields

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 265 Films watched
  • 22.1 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

American Sniper

Jan 1

Most Watched

Deadpool

3 times

It Follows

twice

A Monster Calls

twice

The Babadook

twice

White God

twice

Last Film

It Follows

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
157 films
Comedy
70 films
Action
69 films
Adventure
65 films
Thriller
59 films
Sci Fi
43 films
Horror
31 films
Romance
31 films
Crime
28 films
Fantasy
27 films
USA
193 films
UK
51 films
France
26 films
Germany
23 films
Canada
17 films
Sweden
12 films
Australia
11 films
Spain
9 films
Denmark
9 films
China
7 films
English
229 films
French
26 films
Spanish
17 films
German
14 films
Swedish
10 films
Russian
9 films
Arabic
9 films
Japanese
8 films
Chinese
7 films
Italian
6 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Peter’s most liked review

Daddy's Home

★½

It’s no secret that trailers can be deceiving, sometimes making the movie that they are teasing seem to be better than it actually is and sometimes making it seem to be worse than it actually is. "Daddy’s Home" is a prime example of the former, at least for me. Judging…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Dungeons & Dragons
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Tjuvjägaren

Films Peter watched in 2016

  • It Follows
  • Why Him?
  • Paranormal Activity 4
  • Paranormal Activity 3
  • J. Edgar
  • The Great Debaters
  • The A-Team
  • Passengers
  • Arthur Christmas
  • The Light Between Oceans
  • Adult Life Skills
  • Monsters
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Tjuvjägaren
  • Paranormal Activity 2
  • Paranormal Activity
  • Chocolat
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Office Christmas Party
  • Star Wars
  • Our Little Sister
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Arrival
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Lucky Number Slevin
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Bad Santa 2
  • A Monster Calls
  • Allied
  • Precious
  • Bad Santa
  • The Farewell Party
  • Up for Love
  • Nocturnal Animals
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Winchester '73
  • Avatar
  • Trainspotting
  • My Life as a Zucchini
  • Lawless
  • My Future Love
  • The Babadook
  • Ant-Man
  • The Girl on the Train
  • Simple Simon
  • White God
  • 3:10 to Yuma
  • The Accountant
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Hacksaw Ridge
  • Jurassic World
  • The Lego Movie
  • Doctor Strange
  • Weiner
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Julieta
  • Louder Than Bombs
  • Ouija: Origin of Evil
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • The Boy and the Beast
  • Timbuktu
  • The Giant
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Saving Mr. Banks
  • Fright Night
  • Jack Reacher
  • While We Live
  • Fruitvale Station
  • Inferno
  • Angels & Demons
  • The Da Vinci Code
  • It Follows
  • 45 Years
  • Toni Erdmann
  • Café Society
  • Weekend
  • A Scanner Darkly
  • The Girl with All the Gifts
  • The White Ribbon
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Bagdad Cafe
  • Deepwater Horizon
  • Blair Witch
  • Mirrors
  • Le Havre
  • The Magnificent Seven
  • Trumbo
  • Ben-Hur
  • Absolutely Fabulous: The Movie
  • Kubo and the Two Strings
  • A Serious Game
  • Incendies
  • American Pastoral
  • A Monster Calls
  • Bridget Jones's Baby
  • The Babadook
  • Snowden
  • The Others
  • Rams
  • The Shallows
  • Sully
  • From Afar
  • Dungeons & Dragons
  • Wasabi
  • Don't Breathe
  • Don't Breathe
  • The Fault in Our Stars
  • Chronicle
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Florence Foster Jenkins
  • Kiki
  • Finding Dory
  • A Separation
  • Apollo 13
  • The Fencer
  • Avalon
  • Insidious
  • War Dogs
  • Finding Nemo
  • The Man Who Knew Infinity
  • Nerve
  • White God
  • John Hron
  • The Act of Killing
  • The Country Doctor
  • ParaNorman
  • Lights Out
  • Captain Fantastic
  • The Secret in Their Eyes
  • Moneyball
  • Lights Out
  • Snowpiercer
  • Sling Blade
  • Hunter Prey
  • Bridget Jones's Diary
  • Suicide Squad
  • Citizenfour
  • Silver Linings Playbook
  • Inside Llewyn Davis
  • The Grey
  • Race
  • Out in the Dark
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Jason Bourne
  • Ghostbusters
  • The Commune
  • Ghostbusters II
  • The Legend of Tarzan
  • The BFG
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • Star Trek Beyond
  • Zombieland
  • Star Trek Into Darkness
  • The Purge: Election Year
  • Equilibrium
  • Land of Mine
  • Angry Indian Goddesses
  • The Legend of Tarzan
  • Now You See Me 2
  • The Purge: Anarchy
  • Easy A
  • Summertime
  • Central Intelligence
  • The Purge
  • Independence Day: Resurgence
  • Tropic Thunder
  • Independence Day: Resurgence
  • Half Nelson
  • Miss Kicki
  • Oslo, August 31st
  • The Little Prince
  • Saving Silverman
  • Independence Day
  • Mary and Max
  • Adam
  • Love & Other Drugs
  • Sebbe
  • Me Before You
  • Don Jon
  • Juno
  • Alice Through the Looking Glass
  • My Beautiful Laundrette
  • Animal Kingdom
  • The Dressmaker
  • The Conjuring 2
  • Now You See Me
  • The Nice Guys
  • The Idol
  • The Conjuring
  • Money Monster
  • Saved!
  • The Lincoln Lawyer
  • The Kingdom
  • The Daughter
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Warcraft
  • Star Trek
  • X-Men: Apocalypse

See all 265

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • Sense8: A Christmas Special
  • Dou kyu sei – Classmates
  • Bad Black
  • Sing Street

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more