Highest rated films

  • Reconstructing Utøya

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Love, Simon

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Looper

    ★★★★★

  • L.A. Confidential

    ★★★★★

  • Up in the Air

    ★★★★★

  • God's Own Country

    ★★★★★

  • Arthur Christmas

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 410 Films watched
  • 34.2 Average per month
  • 7.9 Average per week

Milestones

First Film

Let the Sunshine In

Jan 1

Most Watched

Love, Simon

3 times

Game Night

twice

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

twice

Wind River

twice

Ant-Man and the Wasp

twice

Last Film

The Happytime Murders

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
235 films
Comedy
116 films
Thriller
101 films
Action
89 films
Crime
68 films
Romance
64 films
Adventure
64 films
Sci Fi
52 films
Horror
52 films
Mystery
42 films
USA
289 films
UK
78 films
France
47 films
Sweden
34 films
Canada
19 films
Germany
18 films
China
14 films
Australia
12 films
Belgium
11 films
Italy
9 films
English
339 films
French
62 films
Swedish
31 films
Spanish
30 films
German
26 films
Italian
18 films
Russian
16 films
Arabic
11 films
Japanese
10 films
Chinese
8 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 61

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Peter’s most liked review

Brown Sugar

★★★½

A predictable yet very good feel-good movie with great acting—Mos Def deserves special mention as I found his character particularly interesting—and characters one cares about.

There is a scene in the movie that I want to highlight here, and I’ll do it in the words of Roger Ebert:

There’s a…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Innan vintern kommer

Films Peter watched in 2018

  • The Happytime Murders
  • Holmes & Watson
  • First Reformed
  • Persona
  • Game Night
  • Hush
  • The Night Before
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Bumblebee
  • Home Alone
  • Arthur Christmas
  • The Bookshop
  • The Nightmare Before Christmas
  • Shoplifters
  • Fahrenheit 451
  • My Sister's Keeper
  • Aquaman
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Creed II
  • The Wife
  • Blindspotting
  • Life Itself
  • Shanghai Knights
  • Love Actually
  • The Eagle
  • Fanny's Journey
  • Destroyer
  • Capernaum
  • Woman at War
  • Mortal Engines
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Bohemian Rhapsody
  • Cam
  • Gremlins
  • Inherent Vice
  • X&Y
  • The Meaning of Life
  • Robin Hood
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Fahrenheit 11/9
  • School of Rock
  • What Will People Say
  • This Is the End
  • Suspiria
  • Creed
  • Before Midnight
  • Taken 3
  • Cold War
  • Rolling to You
  • Suspiria
  • Soldier
  • Widows
  • Boy Erased
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Holiday
  • The Next Three Days
  • Cellular
  • Finding Your Feet
  • Green Book
  • Sune vs Sune
  • The Hate U Give
  • Overlord
  • Friends with Benefits
  • Nothing Like a Dame
  • Beasts of the Southern Wild
  • The Descent: Part 2
  • The Descent
  • The Workshop
  • Sorry to Bother You
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • The Babysitter
  • Summer of 84
  • Christopher Robin
  • Taken 2
  • Taken
  • The Green Mile
  • I Saw the Devil
  • Lovelace
  • Show Me Love
  • Get Smart
  • The Girl in the Spider's Web
  • Leave No Trace
  • The Last Samurai
  • Reconstructing Utøya
  • A Tale of Two Sisters
  • Colette
  • Halloween
  • Juliet, Naked
  • Twelve Monkeys
  • The Invitation
  • The Deminer
  • Kingdom of Sweden
  • Bad Times at the El Royale
  • Eighth Grade
  • The Goonies
  • Night School
  • A Fantastic Woman
  • Monty Python and the Holy Grail
  • First Man
  • Son of a Gun
  • Custody
  • L.A. Confidential
  • A Mighty Heart
  • Life of Brian
  • A Star Is Born
  • Venom
  • Lost in Translation
  • RBG
  • Insidious: Chapter 2
  • Goliath
  • Mama
  • The Full Monty
  • Training Day
  • Johnny English Strikes Again
  • The Lobster
  • A Simple Favor
  • Hell Fest
  • Rush Hour
  • Becoming Astrid
  • Le Brio
  • Out of the Furnace
  • Shanghai Noon
  • Peppermint
  • The Town
  • Mandy
  • Searching
  • Alpha
  • Happy-Go-Lucky
  • The Matrix Revolutions
  • Papillon
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Kill the Messenger
  • A Prayer Before Dawn
  • Upgrade
  • The Predator
  • Jackie Brown
  • The Man in the Iron Mask
  • The Wailing
  • Utøya: July 22
  • The Nun
  • Attack the Block
  • BlacKkKlansman
  • Miracle at St. Anna
  • Mile 22
  • Beach Rats
  • Tropical Malady
  • Donnie Darko
  • Inside Man
  • Border
  • Do the Right Thing
  • Shallow Grave
  • Incredibles 2
  • Prevenge
  • Gook
  • The Incredibles
  • The Spy Who Dumped Me
  • The Equalizer 2
  • Winter's Bone
  • The Children Act
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Super 8
  • Devil
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Burnt
  • Let Me In
  • Out of Sight
  • The Extraordinary Journey of the Fakir
  • The 12th Man
  • Little Children
  • Baby Driver
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Equalizer
  • Slender Man
  • Shaun of the Dead
  • The Darkest Minds
  • Looper
  • The Meg
  • Unstoppable
  • Garden Lane
  • The Exorcist
  • Three Colors: Red
  • A Walk Among the Tombstones
  • Three Colors: White
  • Wind River
  • Three Colors: Blue
  • 9
  • The Bling Ring
  • The Virgin Spring
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Something Must Break
  • The Silence of the Lambs
  • Normandy Nude
  • Sour Grapes
  • Halloween
  • Deliver Us from Evil
  • Tag
  • Almost Famous
  • Dreamgirls
  • Knight of Cups
  • The Perks of Being a Wallflower

See all 410

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more