Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Pride

    ★★★★★

  • The Orphanage

    ★★★★★

  • Arthur Christmas

    ★★★★★

  • Whale Rider

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • Toy Story

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 401 Films watched
  • 33.4 Average per month
  • 7.7 Average per week

Milestones

First Film

Pride

Jan 1

Most Watched

The Mule

3 times

The Guilty

twice

Ralph Breaks the Internet

twice

Last Film

Hotel Transylvania

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
206 films
Comedy
131 films
Thriller
119 films
Action
80 films
Adventure
59 films
Crime
57 films
Horror
54 films
Romance
50 films
Sci Fi
45 films
Fantasy
45 films
USA
288 films
UK
66 films
France
42 films
Canada
29 films
Sweden
24 films
Germany
22 films
Belgium
14 films
Spain
11 films
Denmark
10 films
Japan
9 films
English
344 films
Spanish
48 films
French
31 films
German
21 films
Swedish
20 films
Italian
19 films
Japanese
16 films
Arabic
13 films
Russian
12 films
Chinese
11 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 45 Added 55

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Uppsala Kidnapping
Average weighted rating:

2.6

Films Peter watched in 2019

  • Hotel Transylvania
  • Dolemite Is My Name
  • New Year's Eve
  • Him
  • Frost/Nixon
  • Hearts of Christmas
  • American Ultra
  • I Lost My Body
  • Arthur Christmas
  • A Heavenly Christmas
  • Small Town Christmas
  • Northpole: Open for Christmas
  • Just in Time for Christmas
  • Midnight Family
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Northpole
  • Thelma & Louise
  • Black Christmas
  • Marriage Story
  • Atlantics
  • Jumanji: The Next Level
  • October Sky
  • 8 Mile
  • Old School
  • The Tower
  • Black Christmas
  • Sunset
  • The Ninth Gate
  • Terrified
  • Son of Saul
  • Pain & Gain
  • 21 Bridges
  • Unfriended: Dark Web
  • The Irishman
  • I'll Be Home for Christmas
  • The Lighthouse
  • Pitch Black
  • The Mule
  • Klaus
  • Night Moves
  • Pavarotti
  • Terminator Genisys
  • Last Christmas
  • Parasite
  • Okja
  • About Endlessness
  • Midway
  • The Vatican Tapes
  • The Stanford Prison Experiment
  • Doctor Sleep
  • The Hateful Eight
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension
  • Sorry We Missed You
  • Memento
  • Pay It Forward
  • Young Ahmed
  • Trick 'r Treat
  • The Shining
  • Woman at War
  • Warrior
  • Street Flow
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Definitely, Maybe
  • Screwed
  • Terminator Salvation
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Butterflies
  • Pan's Labyrinth
  • Eli
  • Terminator: Dark Fate
  • Gemini Man
  • My Life as a Comedian
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • Pan
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Zombieland: Double Tap
  • Blind Spot
  • Another 48 Hrs.
  • Zombieland
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Maleficent
  • The Guilty
  • The Hurricane Heist
  • The Uppsala Kidnapping
  • The Iceman
  • Judy
  • Midnight Sun
  • Hustlers
  • The Squid and the Whale
  • Three Kings
  • Election
  • Jojo Rabbit
  • Knives Out
  • Ford v Ferrari
  • Joker
  • Elegy
  • Pain and Glory
  • Revolutionary Road
  • Dark Places
  • Y Tu Mamá También
  • The Orphanage
  • Burning
  • Wonder Boys
  • American Psycho
  • The Christmas Chronicles
  • Dora and the Lost City of Gold
  • 21 & Over
  • Blinded by the Light
  • 28 Weeks Later
  • 28 Days Later
  • Queen of Katwe
  • The Perfect Patient
  • Vertigo
  • Ad Astra
  • Pride & Prejudice
  • Days of Glory
  • Mating
  • If I Stay
  • Citizen Kane
  • Dazed and Confused
  • Apollo 11
  • Millions
  • Wild Rose
  • Edie
  • Don't Say a Word
  • The Skeleton Key
  • The Club
  • The Rover
  • It Could Happen to You
  • It Chapter Two
  • Dogma
  • Hancock
  • Out of Time
  • It
  • I Origins
  • 438 Days
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • Toy Story 4
  • Toy Story 3
  • Fisherman’s Friends
  • Toy Story 2
  • Balloon
  • Amazing Grace
  • Toy Story
  • American Graffiti
  • Minding the Gap
  • Ready or Not
  • Waiting for Guffman
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Love, Rosie
  • Let Me Fall
  • Koko-di Koko-da
  • Who You Think I Am
  • Angel Has Fallen
  • Tel Aviv on Fire
  • And Then We Danced
  • Blue Note Records: Beyond the Notes
  • The Dead Don't Die
  • Hasse & Tage - En kärlekshistoria
  • Diamantino
  • The Informer
  • Good Boys
  • The Giver
  • Poms
  • The Tomorrow Man
  • In Safe Hands
  • True Lies
  • Horns
  • The Hummingbird Project
  • Bend It Like Beckham
  • As Above, So Below
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Enemy of the State
  • The Little Hours
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Stockholm
  • Kin
  • The Raft
  • Collateral Beauty
  • Point Break
  • Mirai
  • The Grand Seduction
  • Crawl
  • The Last of the Mohicans
  • R.I.P.D.
  • Cape Fear
  • The 40 Year Old Virgin
  • The Lion King
  • What If
  • Escape From Alcatraz
  • Jimmie
  • Twister
  • Coherence
  • Young Adult
  • What We Do in the Shadows
  • Swiss Army Man
  • Personal Shopper
  • Midsommar
  • Mongol: The Rise of Genghis Khan
  • You, Me and Dupree
  • Tigers Are Not Afraid
  • Spider-Man: Far from Home

See all 401

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more