Highest rated films

  • Dune

    ★★★★★

  • Pig

    ★★★★★

  • Flee

    ★★★★★

  • In the Heights

    ★★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Fanny and Alexander

    ★★★★★

  • Welcome to Chechnya

    ★★★★★

  • Still Life

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 374 Films watched
  • 31.2 Average per month
  • 7.6 Average per week

Milestones

First Film

Wolfwalkers

Jan 1

Most Watched

Minari

twice

Charlatan

twice

Quo vadis, Aida?

twice

Bye Bye Morons

twice

Last Film

Nine to Five

Nov 30

Featured lists

Göteborg Film Festival 2021

Peter Ericson

The films I watched at Göteborg Film Festival 2021 (January 29-February 8;…

  • The Macaluso Sisters
  • Never Gonna Snow Again
  • Slalom
  • Night of the Kings
  • Quo vadis, Aida?
  • All Hands on Deck
  • The Father
  • The Last Bath
  • Another Round
  • Days
  • Beginning
  • The Salt in Our Waters
  • Pleasure
  • MLK/FBI
  • Liborio
  • Flee
  • Dating Amber
  • Digger
  • La Verónica
  • Mon amour

Genres, countries & languages

Drama
229 films
Thriller
95 films
Comedy
88 films
Horror
63 films
Crime
59 films
Action
52 films
Romance
50 films
Adventure
40 films
Sci Fi
40 films
Mystery
33 films
USA
238 films
UK
61 films
France
60 films
Germany
32 films
Sweden
26 films
Canada
23 films
Ireland
13 films
Belgium
12 films
Japan
11 films
Italy
11 films
English
295 films
French
58 films
Spanish
45 films
Italian
26 films
German
19 films
Swedish
18 films
Russian
16 films
Japanese
13 films
Arabic
11 films
Chinese
10 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 55 Added 107

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Peter’s most liked review

Dark Star

Dark Star

★★★

Teaching phenomenology to an intelligent bomb in an attempt to prevent it from detonating - hilarious!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Fanny and Alexander
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

After We Fell
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Sune - Mission Midsummer
Average weighted rating:

2.9

Films Peter watched in 2021

  • Nine to Five
  • Joe
  • The Worst Person in the World
  • Those Who Wish Me Dead
  • Miller's Crossing
  • Near Dark
  • Diabolique
  • Beau Travail
  • Night of the Living Dead
  • Sabaya
  • Pili
  • Battle Royale
  • Minari
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Beauty and the Dogs
  • Coming Home in the Dark
  • House on Haunted Hill
  • Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton
  • Last Night in Soho
  • Ciao Alberto
  • Mama Weed
  • High Life
  • Copshop
  • The Card Counter
  • CODA
  • Megan Leavey
  • Charlatan
  • Eternals
  • Hive
  • The Boy Behind the Door
  • Antlers
  • Damien: Omen II
  • The Omen
  • The Last Duel
  • Scream 4
  • The French Dispatch
  • Titane
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Scream
  • Halloween Kills
  • Quo vadis, Aida?
  • Water Lilies
  • We the Animals
  • The County
  • Mulan II
  • The Ties
  • Dog Day Afternoon
  • Bye Bye Morons
  • Red Soil
  • Mulan
  • Rashomon
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Calm with Horses
  • Journey's End
  • Don't Come Knocking
  • No Time to Die
  • Piranhas
  • Brad's Status
  • Blizzard of Souls
  • Summerland
  • The Mercy of the Jungle
  • Pig
  • Tenet
  • Malignant
  • Interstellar
  • Garden State
  • Dune
  • Run
  • Paterson
  • Stargirl
  • Vacation Friends
  • Final Portrait
  • The Art of Getting By
  • Dirty Harry
  • The Good Dinosaur
  • Premature
  • The Rental
  • After We Fell
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Reminiscence
  • The Best Is Yet to Come
  • Skies of Lebanon
  • Ninjababy
  • Nowhere Special
  • The Speech
  • Tigers
  • Supernova
  • Candyman
  • Twilight's Kiss
  • Caveat
  • Serpico
  • Relic
  • Giant Little Ones
  • Phone Booth
  • The Last Letter From Your Lover
  • Martha Marcy May Marlene
  • The Little Prince(ss)
  • Nelly Rapp – Monster Agent
  • The Ice Road
  • Galaxy Quest
  • Respect
  • Escape Room: Tournament of Champions
  • The Green Knight
  • Raising Arizona
  • Free Guy
  • Ringu
  • Herself
  • The Blair Witch Project
  • The Suicide Squad
  • Pete's Dragon
  • The Villainess
  • Joshua
  • Jungle Cruise
  • Happy Together
  • Sator
  • An American Werewolf in London
  • End of Sentence
  • Old
  • Ed Wood
  • Jennifer's Body
  • Ghabe
  • Sexy Beast
  • F9
  • Space Jam: A New Legacy
  • The Fate of the Furious
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Wrong Turn
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • Wrath of Man
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Black Widow
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • The Forever Purge
  • Sune - Mission Midsummer
  • Running to the Sky
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Arab Blues
  • The Translators
  • A Moment in the Reeds
  • Chaos Walking
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Dark Blue Almost Black
  • Spoor
  • The Unholy
  • In Fabric
  • A Perfect Day
  • Pusher
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Luca
  • In the Heights
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Betrayed
  • And Tomorrow the Entire World
  • Charlatan
  • Love Affair(s)
  • Dear Comrades!
  • The Big Hit
  • Small Country: An African Childhood
  • A Quiet Place Part II
  • A Quiet Place
  • Nobody
  • Spiral: From the Book of Saw
  • A Mermaid in Paris
  • New Order
  • Pinocchio
  • First Cow
  • Rocks
  • Bye Bye Morons
  • Summer of 85
  • Gunda
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • Spring Blossom
  • Gagarine
  • Undine
  • Clouds of Sils Maria
  • 10 Items or Less
  • Servants
  • Tangerines
  • The World's End
  • Leaving Las Vegas
  • Godzilla vs. Kong
  • Cruella
  • Gretel & Hansel
  • The Night Clerk
  • Berlin Alexanderplatz
  • The Sitter
  • The Insider
  • The Night Train
  • Out Stealing Horses
  • The Hot Chick
  • The Princess and the Frog
  • Little Miss Sunshine
  • Stuber
  • Menashe
  • Brokeback Mountain
  • Tolkien
  • The War with Grandpa
  • Irreversible

See all 374

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Licorice Pizza
  • Bo Burnham: Inside
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • C'mon C'mon
  • Drive My Car
  • The Hand of God

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more