nathan has logged 71 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Beautiful Planet

A Beautiful Planet

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dope

Dope

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gemini

Gemini

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Current War

The Current War

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stuber

Stuber

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anna

Anna

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sometimes Always Never

Sometimes Always Never

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All About Nina

All About Nina

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry