Sort by

nathan has logged 83 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I See You

I See You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parkland

Parkland

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moffie

Moffie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Water: Abyss

Black Water: Abyss

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect 10

Perfect 10

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★
Read the review Edit this entry