Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry