Sort by

laura has logged 222 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read other review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Edit this entry  
23
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
29
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
24
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
20
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
The Women

The Women

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
01
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Host

Host

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★
Edit this entry  
01
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry