Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Red Psalm

Red Psalm

1972
×
Edit this entry  
19
Phantom Soldiers

Phantom Soldiers

1987
×
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
17
Invisible Enemies

Invisible Enemies

1997
×
Edit this entry  
17
Fossil Falls

Fossil Falls

2019
×
Edit this entry  
16
The Visible Compendium

The Visible Compendium

1991
×
Edit this entry  
16
The Sacred Art of Tibet

The Sacred Art of Tibet

1972
×
Edit this entry  
16
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blackout

Blackout

1965
×
Edit this entry  
15
Soul of the Cypress

Soul of the Cypress

1921
×
Edit this entry  
15
The Rotting Woman

The Rotting Woman

1997
×
Edit this entry  
15
The Theatre of Tadeusz Kantor

The Theatre of Tadeusz Kantor

1991
×
Edit this entry  
14
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
Edit this entry  
14
Wrist Trick

Wrist Trick

1965
×
Edit this entry  
14
Not I

Not I

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Weekend

Weekend

1967
×
Edit this entry  
12
Secrets Behind the Wall

Secrets Behind the Wall

1965
×
Edit this entry  
11
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
Read the review Edit this entry  
10
Where Evil Dwells

Where Evil Dwells

1985
×
Edit this entry  
10
Film Gaudí

Film Gaudí

1975
×
Edit this entry  
10
Cornella: The Story of a Burning Bush

Cornella: The Story of a Burning Bush

1985
×
Edit this entry  
10
My Nightmare

My Nightmare

1993
×
Edit this entry  
10
Bauhaus: The Face of the Twentieth Century

Bauhaus: The Face of the Twentieth Century

1994
×
Edit this entry  
10
Francis Bacon and the Brutality of Fact

Francis Bacon and the Brutality of Fact

1987
×
Edit this entry  
09
Electronic Moon No. 2

Electronic Moon No. 2

1966
×
Edit this entry  
09
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
Read the review Edit this entry  
09
Operation: Jane Walk

Operation: Jane Walk

2018
×
Edit this entry  
09
Maria-Conception-Action: Hermann Nitsch

Maria-Conception-Action: Hermann Nitsch

1969
×
Edit this entry  
09
The Film to Come

The Film to Come

1997
×
Edit this entry  
09
Quad I+II

Quad I+II

1981
×
Edit this entry  
09
At Land

At Land

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Organ

Organ

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
Nightwalk

Nightwalk

2013
×
Edit this entry  
07
The Blind Owl

The Blind Owl

1975
×
Read the review Edit this entry  
07
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
Edit this entry  
06
Kids Return

Kids Return

1996
×
Edit this entry  
06
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
Edit this entry  
06
Legend of the Shadowy Ninja: The Ninja Dragon

Legend of the Shadowy Ninja: The Ninja Dragon

1990
×
Edit this entry  
06
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Danse macabre

Danse macabre

1922
×
Edit this entry  
04
The Floorwalker

The Floorwalker

1916
×
Edit this entry  
04
Turtle Vision

Turtle Vision

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tsugumi

Tsugumi

1990
×
Read the review Edit this entry