Perry has logged 53 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Yards

The Yards

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Old Fashioned

Old Fashioned

2014
×
Edit this entry  
28
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
Edit this entry  
28
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Grip of the Strangler

Grip of the Strangler

1958
×
★★
Edit this entry  
26
Tea 4 Two

Tea 4 Two

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Stoogemania

Stoogemania

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Stoogemania

Stoogemania

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2005
×
★★
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
23
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Obsession

Obsession

1949
×
★★
Edit this entry  
22
Dementia

Dementia

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
22
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Expelled: No Intelligence Allowed

Expelled: No Intelligence Allowed

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Expelled

Expelled

2014
×
Edit this entry  
20
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★
Edit this entry  
19
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
19
La chevelure

La chevelure

1961
×
★★
Edit this entry  
18
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cold Storage

Cold Storage

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Castle of Otranto

Castle of Otranto

1977
×
★★★
Edit this entry  
14
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Edit this entry  
13
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Given

Given

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Given

Given

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Liberte

Liberte

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Magic Roses

Magic Roses

1906
×
★★★★
Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
04
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dark of the Sun

Dark of the Sun

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sound of a Million Insects, Light of a Thousand Stars

Sound of a Million Insects, Light of a Thousand Stars

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Baby Anger

Baby Anger

2020
×
Edit this entry  
04
Go Down Death

Go Down Death

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Making of Dreams: A Movie Conversation between Akira Kurosawa and Nobuhiko Ôbayashi

Making of Dreams: A Movie Conversation between Akira Kurosawa and Nobuhiko Ôbayashi

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
02
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★
Edit this entry  
02
Demon House

Demon House

2018
×
Read the review Edit this entry