Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Gamera 3: Revenge of Iris

Gamera 3: Revenge of Iris

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gamera 2: Attack of Legion

Gamera 2: Attack of Legion

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
12
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rampage

Rampage

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry  
23
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Edit this entry  
04
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Julia

Julia

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry