RSS feed for Mike

Mike has logged 112 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lionheart

Lionheart

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Edit this entry  
29
Silverado

Silverado

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★
Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★
Edit this entry  
17
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Edit this entry