Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
Edit this entry  
11
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Fury

Fury

1936
×
Edit this entry  
08
Spies

Spies

1928
×
Edit this entry  
04
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
Edit this entry  
02
The General

The General

1926
×
Edit this entry  
02
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Destiny

Destiny

1921
×
Edit this entry  
29
Metropolis

Metropolis

1927
×
Edit this entry  
29
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
Edit this entry  
29
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
Edit this entry  
29
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
Edit this entry  
29
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
Edit this entry  
21
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
Kundun

Kundun

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry