2016

Peter H Peter H’s year in review

Peter’s highest rated films

  • The Departed

    ★★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★★

  • Baraka

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Sans Soleil

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Grizzly Man

    ★★★★★

  • 13th

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Bullitt

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 91 Films watched
  • 7.6 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Avengers: Age of Ultron

Jan 2

Last Film

The Departed

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
30 films
Comedy
25 films
Sci Fi
23 films
Action
23 films
Thriller
18 films
Documentary
18 films
Adventure
16 films
Crime
15 films
Animation
12 films
Horror
10 films
USA
70 films
UK
14 films
France
4 films
Canada
4 films
Japan
4 films
Germany
4 films
Hong Kong
2 films
Italy
2 films
Australia
1 film
Iran
1 film
English
82 films
Spanish
7 films
French
6 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
German
3 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films
Italian
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 75

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Peter’s most liked review

The Departed

★★★★★

Watched for Scavenger Hunt #22: WATCH a film released when you were 17 years old that you watched that year but haven't seen since.

Seeing this in theaters, I was shocked (gleefully so, but still shocked) by the language and the violence. Watching it again, I enjoyed the movie just as much, and I feel like I caught deeper layers of what Scorsese was doing.

More reviews

Peter’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Dynamite Shaolin Heroes

Films watched in 2016

  • The Departed
  • Robinson Crusoe on Mars
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • 13th
  • The Martian
  • A Very Murray Christmas
  • Space Cop
  • 3:10 to Yuma
  • Bullitt
  • John Wick
  • Fletch
  • Plan 9 from Outer Space
  • Dynamite Shaolin Heroes
  • Kingdom of the Spiders
  • Prisoners
  • Gone in 60 Seconds
  • Kagemusha
  • Titan A.E.
  • Boyhood
  • Advantageous
  • 10 Cloverfield Lane
  • Dear White People
  • From Dusk Till Dawn
  • Deprogrammed
  • Ex Machina
  • Stray Dog
  • Lonesome
  • Triangle
  • The Grand Budapest Hotel
  • Flubber
  • Get Hard
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Baraka
  • Ravenous
  • Europa Report
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Event Horizon
  • Night Watch
  • The Shining
  • Godzilla
  • The Witness
  • Thief
  • 12 Years a Slave
  • Rebecca
  • Synecdoche, New York
  • How to Die in Oregon
  • Zootopia
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Headhunters
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Mon Oncle
  • Twin Dragons
  • Police Story 3: Super Cop
  • Sunset Boulevard
  • Kubo and the Two Strings
  • Jaws
  • Battle Beyond the Stars
  • Attack the Block
  • Sita Sings the Blues
  • Animal Farm
  • F for Fake
  • Last Day of Freedom
  • Left Behind
  • Life Itself
  • Rising Sun
  • Sans Soleil
  • Running with Scissors
  • Finding Dory
  • The Hateful Eight
  • X-Men: Apocalypse
  • Star Trek
  • Lilo & Stitch
  • The Big Lebowski
  • The Road to El Dorado
  • Deadpool
  • O Brother, Where Art Thou?
  • The Prince of Egypt
  • Lemonade
  • My Beautiful Broken Brain
  • Teen Witch
  • Finding Vivian Maier
  • World of Tomorrow
  • Grizzly Man
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • Virunga
  • Grey Gardens
  • 21 Up
  • Chaos on the Bridge
  • Brother's Keeper
  • Barbarella
  • Avengers: Age of Ultron

Highly rated films Peter missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Arrival
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Aquarius
  • Cameraperson

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more