Highest rated films

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★½

  • Missing Link

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★★½

  • First Love

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★★

  • Revenge

    ★★★★★

  • God's Own Country

    ★★★★★

  • The Red Turtle

    ★★★★★

  • Angel's Egg

    ★★★★★

  • Dirty Computer

    ★★★★★

  • Coffy

    ★★★★★

  • Duck Amuck

    ★★★★★

  • The Unknown

    ★★★★★

  • Yeelen

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 301 Films watched
  • 25.1 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

The Misadventures of Rick and Morty

Jan 4

Last Film

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Animation
87 films
Drama
86 films
Comedy
81 films
Action
72 films
Sci Fi
70 films
Thriller
58 films
Adventure
52 films
Horror
45 films
Fantasy
40 films
Crime
38 films
USA
183 films
UK
28 films
France
24 films
Japan
23 films
Germany
17 films
Canada
11 films
Hong Kong
6 films
Italy
6 films
Spain
5 films
English
222 films
French
41 films
Japanese
19 films
Spanish
18 films
Italian
14 films
Russian
13 films
German
11 films
Chinese
7 films
Czech
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 111 Added 226

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Peter’s most liked review

Rhythm 21

Movie: ◻️

Me: ok.

Movie: ⬛

Me: 🤯

More reviews

Peter’s most liked list

Online Film Platforms You Might Not Be Aware Of

UPDATE: Letterboxd recently updated their JustWatchIt tool. It has been expanded to include many (but not all!) of the services listed below, and many services that aren't listed here. I'm going to leave this list up, but check out their new tool. It's great.

The more I look, the more…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Starship Invasions
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Kamarinskaya

Films Peter watched in 2019

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • The Laundromat
  • Seconds
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Wheels on Meals
  • Baskın
  • The Nice Guys
  • The Lighthouse
  • Hair Love
  • Creature from the Black Lagoon
  • All the President's Men
  • A Short Vision
  • Submarine Sandwich
  • Western Spaghetti
  • Fresh Guacamole
  • Interplanetary Revolution
  • Historia Naturae (Suita)
  • Evolution
  • Elle
  • Late Night
  • Friday Foster
  • Dolemite Is My Name
  • The Man with the Rubber Head
  • Toni Erdmann
  • Train to Busan
  • The Eagle Huntress
  • Under the Skin
  • John Wick: Chapter 2
  • This Is Not a Film
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • Fraud
  • Green Room
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Yakuza Apocalypse
  • Nightcrawler
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Your Name.
  • Miss Hokusai
  • Timbuktu
  • A Night on Bald Mountain
  • The Farthest
  • Genre
  • True Grit
  • Batman: Return of the Caped Crusaders
  • Missing Link
  • How to Train Your Dragon
  • Police Story
  • The Hills Have Eyes
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Our Lady of the Sphere
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Karate Cop
  • Batman
  • Batman Featurette
  • The Pied Piper
  • The Beyond
  • Revenge
  • My Own Private Idaho
  • Batman
  • The Night of the Hunter
  • The Oily Maniac
  • The Phantom of the Opera
  • Scarface
  • The Love Witch
  • First Love
  • The Net
  • Fantastic Voyage
  • The Stuff
  • The War of the Gargantuas
  • Kingsman: The Secret Service
  • We Are the Flesh
  • Dressed to Kill
  • Multiple Maniacs
  • Blade Runner 2049
  • Airplane II: The Sequel
  • Maximum Overdrive
  • Christine
  • The Beast from 20,000 Fathoms
  • Fuck Me, Ray Bradbury
  • The Unknown
  • Forbidden World
  • Scream Blacula Scream
  • Blood Simple
  • Deadpool 2
  • The Human Face of Big Data
  • Buñuel in the Labyrinth of the Turtles
  • Mulholland Drive
  • The Tall T
  • Étude cinégraphique sur une arabesque
  • Death Wish
  • Un Chien Andalou
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • Once Upon a Time in the West
  • Pixillation
  • Cast a Deadly Spell
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • His Girl Friday
  • Bone Tomahawk
  • In the Heat of the Night
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Fighting Fists Of Shanghai Joe
  • King Kong vs. Godzilla
  • Outrage
  • Django Kill... If You Live, Shoot!
  • Dragon Inn
  • The Outlaw Josey Wales
  • The Tell-Tale Heart
  • Dead Man
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • El Dorado
  • The Public Enemy
  • Alice's Wonderland
  • Silverado
  • Rhythm 21
  • The Red Turtle
  • Rhythm 23
  • The X from Outer Space
  • Species
  • Wonder Woman
  • Duck Dodgers in Attack of the Drones
  • The Big Doll House
  • Foxy Brown
  • Faces Places
  • A Bay of Blood
  • Poltergeist
  • Women with Eyes Open
  • The Wise Little Hen
  • Back to the Future Part II
  • Red River
  • Woodpeckers
  • A Man Escaped
  • Blood Games
  • Nude on the Moon
  • People Are Bunny
  • Bambi Meets Godzilla
  • Kung Fu Panda 3
  • Timecop
  • Alien³
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Coco
  • Diabolique
  • Mom and Dad
  • Shaft
  • Shaft
  • The Spook Who Sat by the Door
  • Charade
  • Psychomania
  • The World, the Flesh and the Devil
  • The Kid
  • The Street Fighter
  • Hackers
  • Q
  • Story from North America
  • Batman and Harley Quinn
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • All About Eve
  • Mouse Trek
  • Fritz the Cat
  • Class of 1999
  • I'm Gonna Git You Sucka
  • Saint☆Young Men
  • Harold and Maude
  • Bully for Bugs
  • Fast and Furry-ous
  • Ocean's Eight
  • Shane
  • Evolution
  • The Working Girls
  • Captain Marvel
  • Nuts!
  • Eagle vs Shark
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Black Mirror: Smithereens
  • Lone Wolf McQuade
  • Ant-Man and the Wasp
  • Captain America: Civil War
  • Picnic at Hanging Rock
  • Kubrick: One-Point Perspective
  • Kung Fu Panda 2
  • The Man Who Planted Trees
  • TekWar
  • Woman in the Dunes
  • Demetri Martin: The Overthinker
  • Snake Eyes
  • Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer
  • Marvel One-Shot: Item 47
  • Marvel One-Shot: All Hail the King
  • Doctor Strange
  • High Life
  • The Wizard of Speed and Time
  • Daughters of the Dust
  • American History X
  • Forbidden Planet
  • Walkabout
  • Superargo and the Faceless Giants
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Once Upon a Deadpool
  • Spider-Man: Homecoming
  • #PostModem
  • Baby Driver
  • When Harry Met Sally...

See all 301

World Map

Highly rated films Peter is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Cleaners
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Primal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more